Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
ru lv en
Facebook Instagram

Ārstējam alopēciju: matu pārstādīšana bez rētām ar FUE metodi

Ārstējam alopēciju: matu pārstādīšana bez rētām ar FUE metodi

Kļūstot vecākiem, mūsu mati kļūst plānāki un izretojas. Turklāt tas notiek ne tikai ar vīriešiem. Matu transplantācija ar FUE metodi ir iespēja atrisināt matu izkrišanas problēmu uz visiem laikiem.

           Kāpēc mati izkrīt?

Ārsti-trihologi identificē vairākus alopēcijas (plikpaurības) cēloņus. Vīriešiem visizplatītākais iemesls ir androgēna (ģenētiski iedzimta) matu izkrišana, kas saistīta ar hormonālajiem traucējumiem. Iemesls tam, kāpēc mati kļūst plānāki, var būt arī stress, medikamenti, rētas un apdegumi uz galvas (traumēta āda, folikuli), vitamīnu un minerālvielu trūkums un daudzas citas problēmas.

Sievietēm matu izkrišana visbiežāk tiek saistīta ar hormonālām izmaiņām organismā un tas attiecas gan uz sievietēm reproduktīvā vecumā, gan pēc menopauzes.

Jebkurā gadījumā, neatkarīgi no tā, kas izraisa plikpaurību, ar šo slimību ir iespējams veiksmīgi cīnīties un to vajadzētu darīt. Mūsdienās viena no efektīvākajām ķirurģiskajām ārstniecības metodēm ir matu transplantācija, izmantojot folikulu vienību ekstrakcijas (Follicular Unit Extraction - FUE) metodi.

FUE metodes iezīmes

FUE ir mikroķirurģiska manipulācija, kuras gaitā no donoru zonas tiek iegūti grafti (matu folikulu kopums), kas bez griezumiem un šuvēm tiek implantēti nepieciešamajā zonā. Vizuāli ir gandrīz neiespējami pamanīt, ka cilvēkam ir veikta matu transplantācija.

Operācija tiek veikta trīs posmos.

Ar šīs metodes palīdzību var atjaunot uzacis, bārdu, galvas matus, kā arī rētu skartās vietas pēc traumām un apdegumiem.

           Kā tiek veikta operācija?

1. posms:

Ar cauruļveida nazi (panču), kas atgādina lodīšu pildspalvu, donora zonas virsmā tiek veikti iegriezumi, no kuriem pēc tam, uzmanīgi pavelkot, tiek izņemtas atsevišķas folikulu grupas. Donora zona visbiežāk ir pakausis, pakauša lejasdaļa, dažreiz deniņi. Folikulu grupa ir dabisks matu folikulu saišķis galvas ādā. Katra grupa sastāv no 1-3 (retākos gadījumos 4-5) matiem.

“Galva ir jutīga vieta, tāpēc operācija tiek veikta ar vietējo anestēziju: anestēzija tiek injicēta vietās, no kurām tiek iegūti mati (donora zona) un transplantācija (zona, kuru skārusi plikpaurība). Vietas, no kurām plānots izņemt graftus (folikulu grupas) iepriekš tiek pārrunātas ar pacientu,” stāsta sertificētais ķirurgs Vjačeslavs Simonovs.

2. posms:

Pēc tam, kad matu paraugi ir iegūti, tiek sagatavota vieta folikulu grupu pārstādīšanai (vietā, kuru skārusi plikpaurība). Lai veiktu iegriezumus zonā, uz kuru nepieciešams pārstādīt matus, tiek izmantoti skalpeļi. Ar asmeni tiek veikti iegriezumi (caurumiņi) dažādos leņķos, kuros pēc tam tiks pārstādīti mati.

3. posms:

Iegriezumos tiek pārstādīti grafti. Tie tiek ievietoti individuāli, lai tie sakristu ar matu augšanas virzienu un matu līniju. Ja zona, uz kuru nepieciešams pārstādīt matus, ir liela, tad ārsts var nozīmēt vēl vienu operāciju.

“Dažreiz sākotnēji plikpaurības skartās vietas ir plašas, bet matu transplantācijai nav tik daudz. Tad mēs iegūstam matus citās vietās – no krūtīm, bārdas un intīmās zonas. Nav jāuztraucas, ka pēc operācijas vietās, no kurienes iegūti mati, tie varētu sākt izkrist. Katram pacientam mūsu klīnikā mēs individuāli izvērtējam matu biezumu, blīvumu un resnumu zonās, no kuras mēs matus iegūstam. Panča ļauj iegūt matu paraugus ar ļoti augstu precizitāti,” stāsta Vjačeslavs Simonovs.

Manipulācija tiek veikta guļus stāvoklī 1. posmā, un sēdus stāvoklī 2. un 3. posmos, ar pārtraukumiem pēc pacienta lūguma. Visa operācija var aizņemt no 5 līdz 8-10 stundām, atkarībā no folikulu grupu skaita.

Konsultācija:

Ārsta galvenais uzdevums konsultācijās pirms operācijas ir izprasta pacienta izpaustās vai neizpaustās vēlmes un izskaidrot paredzamos un sasniedzamos rezultātus pēc operācijas.

Neskatoties uz pacienta vēlmi un iespējām veikt matu pārstādīšanas operāciju, ārstam konsultācijas laikā ir kritēriji transplantācijas kandidātu atlasei. Šie kritēriji, pēc kuriem ārsts izvērtē pacientu konsultāciju laikā, parāda, vai konkrētais pacients ir piemērots matu transplantācijai. Ārsts izvērtē pacientu pēc šādiem kritērijiem: pacienta vecums, matu biezums, donora matu kvalitāte, plikpaurības veids (vīriešu vai sieviešu) un, protams, pacienta vēlmes. Konsultācijā ārstam ir jābūt atvērtam un godīgi pacientam jāizskaidro visas iespējas, ko sniedz operācija un laiks, kas nepieciešams, lai sasniegtu maksimālos rezultātus. Ir gadījumi, kad operācija dažādu iemeslu dēļ nav iespējama, tāpēc ārsts atsakās no tās veikšanas vai iesaka to atlikt uz kādu citu laiku. Visbiežāk operācijas atteikuma vai pārplānošanas galvenie iemesli ir pacienta vecums (jaunieši vecumā no 18 līdz 22 gadiem), plāni donora mati, to kvalitāte un nespēja sniegt pacienta sagaidīto rezultātu.

          Sagatavošanās operācijai

    Pirms operācijas veikšanas pacientam jāveic standarta pārbaude. Pacients veic vispārēju asins analīzi, bioķīmiju, B un C hepatīta, kā arī HIV analīzes, veic kardiogrammu. “Visus testus var veikt mūsu klīnikā. Piemēram, cilvēks ierodas pirmdienas rītā, nodod analīzes un līdz plkst. 12.00 man jau būs pieejami visi rezultāti. Un jau otrdien mēs varam veikt procedūru.Pacienti var uzdot jebkādus jautājumus, atnest fotogrāfijas, lai parādītu, kādi viņu mati ir bijuši agrāk,” atzīmē dakteris Simonovs.

    Kas notiek pēc matu pārstādīšanas:

    Donora zona, no kuras tiek ņemti mati, sadzīst ļoti ātri. Seklas brūces saglabājas no 2 līdz 5 dienām. “Es brīdinu savus pacientus, ka vispirms mati pārstādītajās vietās atgādinās pūkas un izkritīs. Īstie mati parādīsies tikai 5-6 mēnešus pēc operācijas. Parasti pēc operācijas iedzīvojas 95-87% folikulu,” papildina dakteris Simonovs.

    Ko nedrīkst darīt pēc operācijas:

    - apmeklēt pirti (mazgāt matus var jau nākamajā dienā);

    - ķemmēt matus (var pēc 3-4 dienām);

    - atrasties saulē, karstumā (tas pastiprina svīšanu);

    - nodarboties ar sportu;

    - lietot alkoholu;

    - vilkt cepuri (ja nepieciešama galvassega, tad sievietēm iesaka vilkt šalli, vīriešiem – kapuci);

    - vilkt brilles (kājiņas var pieskarties pārstādīšanas zonai deniņos).

    Ārvalstu klientu ērtībai:

    Ja pacienti atrodas Rīgā, viņiem pie ārsta ir jādodas pēc pāris dienām, lai nomainītu pārsējus. “Ja klienti dzīvo tālu, tad es viņus apmācu, kā rūpēties par matiem pēc operācijas. Jebkurš pacients var ar mani sazināties viņam ērtākā formā. Es vienmēr lūdzu pacientus parādīt rezultātus pēc nedēļas, mēneša un tā līdz pat pusgadam,” atzīmē ārsts.

    Kā notiek uzacu un bārdas atjaunošana:

    Donora materiāls arī šajā gadījumā ir matu folikuli no galvas vai bārdas. Pārstādot matus uz uzacīm, ir jāņem vērā, ka šie mati augs tāpat, kā tie augtu uz galvas. Tāpēc gan par uzacu, gan bārdas pārstādītajiem matiem ir jārūpējas.

Vjačeslavs Simonovs
to top